Slovo autora

Hezký den, děkuji za návštěvu tohoto webu, který je věnovaný jedné z mých doplňkových, avšak oblíbených aktivit. Kreslení, malování, črtání a čmárání mě provází už odmala. První ilustrované výtvory a portréty vznikaly během mého středoškolského studia v digitálním středověku kolem roku 2006 jako experiment během dlouhých zimních večerů – bez jakýchkoliv plánů a ambicí. Nejprve se jednalo o ručně kreslené podobizny, ale pro lepší výsledný efekt jsem brzy začal náčrtky skenovat do počítače a klikáním myši vybarvovat v grafických aplikacích. 

První grafický tablet jsem si pořídil až o pár let později za výdělek z prázdninové brigády. Neměl ale nic společného s iPadem, jak jej známe dnes – tablety s displejem tehdy ještě neexistovaly. Přesto to černé plastové prkénko napomohlo k plynulejší práci a zdařilejším výsledkům, a tak se brzy z mých výtvorů začaly stávat dárky pro mé přátele a přátele přátel… a pro přátele jejich přátel. Až se dostaly prakticky do všech koutů naší republiky, i za její hranice.

„Výtvory z mé dílny mají překvapit a pobavit v tom dobrém slova smyslu.“

Již řadu let se pohybuji na poli grafického designu a marketingu, kde s dalšími kreativci a kolegy tvoříme nové obchodní značky, budujeme vizuální tvář mnoha společností a pomáháme jim s reklamou v online i offline světě. V dobách, kdy svět nebojuje s pandemií, působím zároveň jako hudebník a manažer kapely. Obě aktivity jsou často náročné a vyžadují analytické myšlení, perfekcionismus, práci pod tlakem a komunikaci s širším kolektivem. Ilustrace vedle toho zůstávají příjemným relaxem, který mi poskytuje rovnováhu a oddych.

V dnešní době je stále těžší najít vhodný dárek, zvláště pro ty, kteří o sobě tvrdí, že všechno už mají a nic nepotřebují. Na statistiky si nepotrpím, ale těch nakreslených obličejů už bude něco přes tisícovku. Nesnažím se ovšem hnát ta čísla do závratných výšin, rapidní množství by způsobilo rapidní úbytek nadšení a rychlý pokles kvality.

Ačkoliv nejčastějším pojmenováním mých výtvorů bývá „karikatura“, nemám to slovo zrovna v lásce. Obsahuje v sobě totiž konotace související se zesměšněním a podtržením negativních vlastností portrétovaného. O to mi ale nikdy nešlo. Výtvory z mé dílny mají překvapit a pobavit v tom dobrém slova smyslu. Nejoblíbenější a nejlepší chvílí na celém procesu je pro mě moment překvapení, kdy oslavenec nebo zadavatel poprvé vidí výsledek práce. V tom okamžiku je ta karikatura/ilustrace skvělým nástrojem na šíření pozitivní nálady. A to je hlavním posláním tohoto projektu. Ozvěte se, rád předám kousek této ilustrované pozitivní energie i vám.

Aleš Dokulil, autor